Офіційний сайт Надвірнянського інклюзивно – ресурсного центру
Кінезіологія як засіб розвитку мовлення у дітей
Кінезіологія — це наука про розвиток розумових здібностей і фізичного здоров’я через певні рухові вправи. Формування словесної мови дитини починається, коли рухи пальців рук досягають достатньої точності. Розвиток пальцевої моторики готує ґрунт для подальшого формування мови. Оскільки існує тісний взаємозв’язок і взаємозалежність мовленнєвої і моторної діяльності, то при наявності порушення мовлення у дитини особливу увагу необхідно звернути на тренування пальців. Недостатня активність рухової координації кисті та пальців рук ускладнює оволодіння письмом і низкою інших навчальних, і трудових навичок.
Кінезіологічні вправи покращують увагу і пам’ять, формують просторові уявлення, усувають дезадаптацію в процесі навчання, гармонізують роботу головного мозку.
Час проведення кінезіологічних вправ — 3-5 хвилин, в цілому це може становити до 25–30 хвилин на день. Діти мають точно виконувати рухи і прийоми. Вправи проводять у доброзичливій атмосфері стоячи або сидячи за столом.
«Замок»
Пальці сплести в замок, змінювати положення рук за зразком, повертаючи руки з переплетеними пальцями до себе і від себе.
«Кулачок-долонька»
Одну руку стиснути в кулак іншу випрямити, ритмічно змінюйте положення рук як показано на зразку. Великий палець стиснутої руки ховайте в кулак.
«Собачка»
Однією рукою стиснути іншу так як на зразку, ритмічно змінювати положення рук, розвертаючи кисті рук то вправо то вліво.
«Замочки»
Зробіть такі «замочки», змикаючи всі паралельні пальці, ритмічно змінюйте положення рук, розвертаючи їх у різні боки та змикаючи вказівні пальці в замок.
«Вказівник»
Одну руку стиснути в кулачок, іншу випрямити за зразком, ритмічно змінюйте положення рук, слідкуйте за правильним положенням пальців.
«Пташеня»
Зчепити великі пальці, а прямими пальцями рухати – зводити та розводити їх. Ритмічно змінювати розташування рук і повторювати рухи пальцями.
Вправи кінезіології універсальні. Вони допомагають і дорослим, і дітям. Вони дуже прості у виконанні та не вимагають спеціальної фізичної підготовки.
Регулярне виконання цих вправ позбавляє втоми, підвищує концентрацію уваги, сприяє підвищенню фізичної та розумової активності.
Кінезіологія — дуже цікавий і ефективний метод роботи. Розвиток мовлення безпосередньо залежить від сформованості півкуль головного мозку та їхньої взаємодії. Зважаючи на це, дуже важливо застосовувати на практиці методи і прийоми кінезіології, що дають змогу «тренувати» мозок у дітей дошкільного, шкільного віку та дітей з особливими освітніми потребами.