Дитина з РАС – поради батькам щодо виховання і   навчання дітей в сім’ї

Перші ознаки аутизму можна помітити ще на першому році життя, коли немовля не тягне ручки до мами, не потребує уваги з боку близьких. Однак найбільш яскраво ознаки розладу аутичного спектру проявляються у віковому проміжку 2-3 роки, коли починає активно розвиватися мовлення та соціальна взаємодія.

Дитина з аутизмом сконцентрована на своєму внутрішньому світі. Вона уникає контакту з батьками та іншими дітьми, її може налякати увага сторонньої людини, прямий погляд в очі, а також прості речі — тварини, шум побутової техніки, яскраве світло і т. д. Серед інших характерних ознак розладу:

  • затримка мовленнєвого розвитку;
  • дитина не реагує на своє ім’я та мову, звернену до неї;
  • стереотипна поведінка — дитина тривалий час повторює одні й ті ж рухи, дії, концентрується на одному предметі для гри;
  • малюка не цікавить оточуюче середовище та події, які в ньому відбуваються, відсутнє бажання гратися з іншими дітьми;
  • відсутність інтересу до іграшок — розваги можуть зводитись до перекручування мотузки, смоктання краю іграшки чи інших монотонних дій;
  • складнощі або неможливість освоїти навички самообслуговування — їсти, одягатися, ходити в туалет, користуватися столовими приборами тощо;
  • малюка не цікавить емоційний контакт;
  • немотивовані спалахи агресії, гніву;
  • відсутність відчуття небезпеки — дитина може вийти на проїжджу частину, гратися з гострими предметами, пригати з висоти і т. д.

Виховання дитини з аутизмом повинно відбуватися перш за все з урахуванням її особливостей. Адже даний стан — не наслідок поганого виховання. Аутизм — це захворювання, яке виникло через пошкодження мозку та супроводжується відхиленнями у спілкуванні та соціальній взаємодії.

Перше, що повинні зробити батьки особливої дитини — звернутися до дитячого психоневролога або психіатра, як тільки помітять перші ознаки розладу. З такими малюками працюють лікарі та психолог. Своєчасне виявлення захворювання та початок корекції здатні зменшити його прояви та адаптувати дитину до соціуму.

Сучасна сім’я несе найбільшу відповідальність за виховання дитини. Саме вона має виконувати головне завдання — забезпечувати матеріальні та педагогічні умови для духовного, морального, інтелектуального й фізичного розвитку своїх дітей.  Від сім’ї починається шлях дитини до пізнання світу, свого становлення як особистості, шлях до шкільного та позашкільного навчання.  Адже життєвою дорогою дитину ведуть два розуми, два досвіди: сім’я та навчальний заклад. У вихованні дитини відбивається вся організація життя сім’ї, працьовитість, духовне багатство й моральна чистота матері та батька. Батькам особливої дитини треба набратись терпіння, усвідомити алгоритм дій повсякденного життя з дитиною, щоб стати для них опорою, помічниками у формуванні особистості.

  1. Перш за все, потрібно дотримуватися режиму, оскільки діти- аутисти дуже болісно сприймають будь-які дії, які виходять за рамки звичних.
  2. Займатися з дітьми потрібно щодня, тільки регулярність може принести результати. Починайте з 5 хвилин, поступово доведіть час занять до 2-3 годин на день з невеликими перервами.
  3. Вкрай важливо навчити дитину слову « стоп », адже дитина з аутизмом може не помічати, де на неї очікує небезпека – наприклад, може переходити вулицю прямо перед машиною або торкатися гарячих предметів. Якщо малюк буде знати слово «стоп», ви зможете уберегти його від багатьох травм.
  4. Не варто уникати товариства інших дітей, дитина може відвідувати садок, проводячи в групі хоча б 2-3 години на день.
  5. Дуже важливо відволікати малюка від безглуздих, стереотипних рухів, наприклад, за допомогою танців або стрибків на місці.
  6. Як можна більше розмовляйте з дитиною, навіть якщо вона залишається байдужою, мамі і татові необхідно мати на увазі, що їх крихітка потребує спілкування навіть більше, ніж інші діти.
  7. Не забувайте про те, що будь-яка людина іноді має потребу побути на самоті, в тому числі і діти з аутизмом. Тому потрібно зробити для малюка який-небудь «таємний» куточок, де йому ніхто не заважатиме.
  8. Діти з аутизмом часто люблять кататись на гойдалках, це захоплення допоможе розвинути вестибулярний апарат дитини.
  9. Дотримуйтесь обережності у спілкуванні дитини з домашніми тваринами, оскільки діти-аутисти по відношенню до тварин можуть бути налаштовані агресивно. Перш ніж завести домашнього улюбленця, подаруйте крихітці м’яку іграшку.
  10. Бажано відвідувати з дитиною різні центри для дітей з аутизмом, щоб отримати інформацію про нові методики лікування хвороби та корекції поведінки.

Часто малюки з аутизмом мають приховану харчову алергію, виключивши з раціону алерген, ви зможете домогтися значних поліпшень у поведінці дитини.
Єдиного методу лікування аутизму у дітей на сьогоднішній день немає, більшість методик спрямована на поліпшення функціонування центральної нервової системи дитини. Це передбачає постійні заняття з малюком, на допомогу батькам можуть прийти педагоги, психологи, логопед і терапевт.

Виховання дитини — складний процес, який потребує від батьків не лише терпіння та навчання малюка базовим навичкам, а й освоєння правил взаємодії з ним відповідно до вікового розвитку. Проте, якщо ми говоримо про виховання дітей з аутизмом, то воно ще більш багатогранне. При наявності такого розладу потрібно знати певні правила та заборони, які допоможуть налагодити взаємодію з особливим малюком та забезпечити йому сприятливі умови для всебічного розвитку.

Ось декілька правил для батьків дитини з аутизмом, які допоможуть батькам і дитині справлятись з повсякденними ситуаціями:

  1. Приймати дитину такою, яка вона є.
  2. Виходити з інтересів дитини.
  3. Послідовно дотримуватися певного режиму і ритму життя.
  4. Виконувати повсякденні ритуали.
  5. Навчитися схоплювати найменші вербальні та невербальні сигнали дитини.
  6. Частіше бути присутнім у мікрогрупі(класі), де займається дитина.
  7. Якомога частіше розмовляти з дитиною, відповідати за неї, допомагати їй давати найпростіші відповіді (так/ні; хто зробив – я! тощо).
  8. Забезпечити комфортне середовище для спілкування і навчання.
  9. Терпляче пояснювати дитині суть її діяльності, використовуючи чітку наочну інформацію (схеми, карти тощо).

Не допускати перевтомлення дитини.

Любіть свою дитину, любіть так, щоб вона це відчула, бо саме такими відчуттями можна подолати всі труднощі на розвитковому шляху дитини.

Не допускати перевтомлення дитини. Любіть свою дитину, любіть так, щоб вона це відчула, бо саме такими відчуттями можна подолати всі труднощі на розвитковому шляху дитини.

Дитина з РАС – поради батькам щодо виховання і   навчання дітей в сім’ї

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Догори