Толерантність запорука людяності.

Толерантне ставлення до всього
Збереже, врятує і спасе,
Допоможе вгледіть перемогу,
Допоможе витримати все.
Будь завжди нестримним вільнодумцем,
Свої мрії пензлем намалюй.
Освіти життя яскравим сонцем,
Толерантний всесвіт побудуй!»

Чи можна навчити дитину толерантності? Тільки через пояснення та власний приклад. Важливо навчити дитину з самого малечку не засуджувати інших, не боятися «особливих» дітей, вміти співчувати. Поговорити з малюком про важливе допоможуть добрі мультфільми, у яких закладена глибока ідея. Запропонуйте дитині подискутувати, над висловами відомих людей про тoлерантність, розкажіть притчу про цвяхи. Прочитайте разом дитячі книги, які вчать бути терпимими. Зробіть декілька запропонованих нижче вправ.

Вправи, які навчать толерантності

Зіпсована іграшка

Чи легко знаходити спільні риси з зіпсованою іграшкою?
Чи так само відбувається в стосунках між людьми?
Чи всі люди мають спільні риси?

Паперова людина (вправа про неідеальність, критику)

Візьміть аркуш паперу і руками без ножиць і інших підручних засобів обірвіть його так, щоб вийшла людина. Тепер зосередьтесь на дефектах цього виробу і почніть його критикувати, закручуючи з голови до низу. Кожна критика-один згин. Коли всі слова критики вичерпаються-подивіться на своє творіння. Тепер починайте хвалити його, так як хвалите себе і розкручуйте.

Питання для обговорення:

Що легше було вам сварити чи підтримувати?
Чи вистачило у вас добрих слів, щоб розкрутити чоловічка повністю?
Яким вийшла ваша людина, чим відрізняється від початкового стану?
На які дії здатна людина в такому «скрученому стані»?

Те, що ви приймаєте як належне

Уявіть собі, що ви втратили частину речей, які вважаєте само собою зрозумілими, наприклад, будинок, здатність бачити або чути, вміння ходити або що-небудь, що в даний час дає вам комфорт.

Тепер уявіть, що всі ці речі повертаються до вас. Відчуйте глибоку подяку за це.

Вправа «Я-повідомлення»

Вчитель чи психолог пояснює дітям різницю між Я-висловлюванням (Мені не подобається, що ти не записав домашнє завдання) і Ти-висловлюванням «Ти знову домашку не записав!».

Запропонуйте дітям ситуації, які вони можуть розіграти в парах. наприклад, таку: «Ти домовився з другом зустрітися на вулиці. Він запізнився на 20 хвилин. Ти змерз і сердишся». Поясніть, що для толерантної комунікації варто застосовувати «Я-висловлювання».

Вислови видатних людей про толерантність

Дитячі книги, які вчать бути терпимими

Толерантність — це здатність сприймати без агресії думки, які відрізняються від власних, а також — особливості поведінки та способу життя інших. Терпимість до чужого способу життя, поведінки, звичаїв, почуттів, ідей, вірувань є умовою стабільності та єдності суспільств. Ось чому сучасному світові потрібно більше книжок, які б виховували дітей терпимими та доброзичливими до «інакшості».

Їжачок Пуф шукає іншу родину

Ця книжка вчить умінню цінувати свою сім’ю та ставитися толерантно до інших родин, які не дуже схожі з нашими.

Який-такий

Ця книга для дітей і для дорослих. Вона буквально на пальцях пояснює, що всі ми різні, але незалежно від наших особливостей, у нас всіх є щось спільне.

Як зрозуміти козу

Толерантність у казках завжди постає в алегоричній формі, оскільки в такий спосіб дітки найкраще розуміють складний світ взаємодії з іншими людьми. Історія від Тараса Прохаська закликає “зрозуміти козу”, тобто побачити світ очима іншої істоти. Кроти, білки, зайці, лисиці, вовки – цілком звичні казкові герої. А як щодо острову кіз, які розмовляють іншою, ніж лісові мешканці, мовою? Казка ставить дорослі запитання про інших людей, яких, на перший погляд, неможливо зрозуміти, проте якщо трохи постаратися, то все можливо!

Зайчик-нестрибайчик та його смілива мама

Нова книжка Оксани Драчковської – автобіографічна історія-казка для діток про себе та свого синочка, який, на жаль, із самого народження є дитиною з інвалідністю і не може ходити. Мама щодня веде боротьбу за краще майбутнє для всіх особливих людей. Казка розповідає діткам, що не всі люди однакові, як не варто здаватися, коли важко, як триматися, коли сил не залишається і як жити в цьому світі, який, здебільшого, призначений для звичайних людей. Казка дуже легка, цікава та кольорова, яка дарує усмішку та надію.

Толерантність запорука людяності.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Догори